Pojęcia związane z paszami

Zdarza się, że zapracowani hodowcy nie mają czasu na poznanie pojęć, którymi posługują się firmy paszowe. Znajomość definicji pomaga w lepszym porozumiewaniu się z handlowcami, a także mogą pomóc w zadawaniu odpowiednich pytań, które posłużą w lepszym dobraniu produktu. Wymienione pojęcia spotykane są także na etykietach produktów, które sprzedaje firma Vergab. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nimi i przyswojenia!

Mieszanki paszowe – mieszaniny materiałów paszowych zawierające dodatki paszowe lub pramiksy albo niezawierające tych dodatków lub premiksów, przeznaczone do stosowania w żywieniu zwierząt, w formie mieszanki paszowej pełnoporcjowej albo mieszanki paszowej uzupełniającej

Mieszanka paszowa uzupełniająca – mieszanka paszowa charakteryzująca się wysoką zawartością wybranych składników pokamowych. Nie zaspokaja pełnych potrzeb żywieniowych zwierzęcia w określonym wieku lub użytkowanego w dany sposób. Stosuje się ją zawsze z innymi paszami.

Mieszanki mineralne – zestaw soli mineralnych zawierający konieczne do życia zwierzęcia makro- i mikroelementy, wzbogacany najczęściej witaminami. Skład ilościowy i jakościowy takiej mieszanki mineralnej jest uzależniony od wymagań pokarmowych grupy docelowej zwierząt, dla której jest przeznaczona (gatunek, wiek, kierunek użytkowania itp.). Dodaje się ją do pasz podstawowych, najczęściej tych przygotowanych sposobem gospodarczym z własnych produktów. Dodatek tej mieszanki wzbogaca paszę podstawową i tym samym zapobiegają zaburzeniom i schorzeniom wywołanym brakiem niektórych składników mineralnych w paszy; zwiększa apetyt, podnosi produkcyjność, zmniejsza zużycie paszy liczone na przyrost jednego kilograma masy ciała, przyspiesza także wzrost i tucz.

Mieszanki mineralno-witaminowe, premiksy – wyselekcjonowany zestaw uzupełniających minerałów i witamin o szerokim zastosowaniu w produkcji mieszanek i koncentratów paszowych. Mieszanki mineralno-witaminowe najczęściej w swoim składzie zawierają również dodatki w postaci symulatorów wzrostu, kokcydiostatyki, aminokwasy, enzymy, probiotyki, przeciwutleniacze i substancje smakowo-zapachowe.
Mieszanki treściwe – charakteryzują się wysoką koncentracją składników pokarmowych. Dzieli się je na roślinne i zwierzęce. Specjalistyczne wytwórnie przygotowują je według ściśle opracowanych receptur, w zależności od tego, dla jakiego gatunku zwierząt, o jakich wymaganiach, dla jakiej grupy wiekowej czy produkcyjnej są przeznaczone. Mieszanki te stosuje się indywidualnie lub w postaci odpowiednich mieszanek pełnoporcjowych.
Poprzedni wpis
VitalDrink – niezbędny po wycieleniu!
Następny wpis
Promocja!

Może cię też zainteresować…